top of page

Více o párové a rodinné terapii

Systémový pohled

Systemika se na jakékoli trápení, s nímž klienti do terapie přicházejí, snaží nahlížet systémově. Základní východisko systemické práce je takové, že nositelem problému je celý systém, ne jen jeden jeho („označený“) člen. Přitom je zajímavé zkoumat, jak k problému přispívají ostatní členové systému, jak jej pomáhají udržovat; a k čemu je vlastně takový problém dobrý, jakou roli v systému hraje, jaký má smysl.

Přitom samozřejmě nejde o to, najít a usvědčit viníky, naopak. Cílem takového rozhovoru je proměnit způsob, jakým členové systému na situaci nahlížejí, a především najít cesty, jak se obejít bez něj.

Cirkulární dotazování

 

Při práci s páry a rodinami rádi používáme takzvané cirkulární dotazování, které má pomoci nastolit mezi účastníky komunikace porozumění. Nejen že se díky němu dozvíme, co si druzí lidé myslí, jak se cítí, jak danou situaci vnímají, co si přejí. Pochopíme také, co si myslí, že si myslí, (cítí, vnímají,  přejí si..) ostatní.

Vypadá to možná složitě, ale cíl je jednoduchý: Uvědomit si, v jakém komunikačním prostoru se pohybujeme; pochopit, jaký jedinečný svět nosí každý z nás ve své hlavě. A najít průnik, pevný bod, společný všem, místo, od kterého se můžeme odrazit a společně začít konstruovat novou přítomnost… V níž trápení neexistuje nebo je alespoň menší.

Tak jako v individuální terapii, také v práci s páry a rodinami nás zajímá mnohem víc to, co se daří, co funguje, případně jak by věci měly být. Také zde jsou hlavními pilíři, o něž se opíráme, respekt, užitečnost a krása.

Při vedení párové a rodinné terapie spolupracuji s Bc. Petrou Bradovou.

bottom of page